A XIII. Kerületi Lokálpatrióták Egyesülete 2022 végén ráfordult a Rákos-patak ügyére, amit zászlajára tűzött. A rákövetkező évben felmértük a környékbéli lakótársaink igényét, ugyanis Bardóczi Sándor főtájépítész és a XIII. kerületi önkormányzattal közösen a PatakParti Találkozások, avagy Vegyük be a patakot! alatt bemutattuk, milyen elképzelések vannak mindkét szervezet tarsolyában. A felmérésünk eredménye pedig az, hogy legyen:
még több zöld,
még több pad,
még több madárbiztos kuka,
nagyobb békesség a közlekedési csoportok között.
Ennek hatására kiterjesztettük hatókörünket, összeálltunk a többi patakkal rendelkező kerületek lokálpatrióta szervezeteivel, akikkel megalapítottuk a Rákos-patak Védnökséget. Célunk, hogy a közösen meghatározott, lakótársainkkal egyeztetett elképzeléseket képviseljük minden döntéshozó/ döntéshozó intézmény előtt, elősegítsük mihamarabbi megvalósulásukat.
Innen indult a Patak Parti Piknik.
Ugyanis egyesületünk pályázott a 150 éves Budapest méltó megünneplésére, s ennek köszönhetően 4 alkalommal rendezhettük meg a folyamatosan növekvő, mára már nagysikerű Térfoglaló 13, avagy Patak Parti Piknik rendezvénysorozatot (azt csicsergik a madarak, hogy a miénk nyerte el a leginkább a zsűri tetszését, de ez titok!).
2023. október végén volt az első piknik a Kubala és a Hajdú parkban. Akkor felállítottuk az „egyszerre legtöbben mosolygók” helyi rekordját a Mosolyok hídján (Röppentyű utcai patakhíd).
Majd januárban (igen, hideg volt, de a meleg tea és a jókedvünk melegen tartott) a Futár parkba költöztünk, amikor is a 150 éves Budapestnek előre készített jókívánságos kavicsait a kerületi óvodások csinálták, mi pedig hozzáraktuk a kavicskígyóhoz a fahídhoz, majd átmentünk sóhajtozni (és ezzel a rekord pipa) a Sóhajok hídjához, a Béke utcai patakhídhoz.
Márciusban már kegyesebb volt az idő, bár még jól jött a tea és a zsíroskenyér. Csodás üres területen voltunk (amin majd elektro-szabadidős park lesz), a Reitter Ferenc utca és Tahi utca sarkánál lévő nagy patakparti placcon. Csókot dobtunk a Csókok hídjáról, vagyis a Szent László úti patakhídról, és vártuk a meleg májust.
Gyereknap hétvégéjén nagy bulit csaptunk a már kipróbált területen, ugyanis visszatértünk a Kubala és Hajdú parkba. Sportoltunk, futottunk, bringáztunk, festettünk, játszottunk, ajándékoztunk, piknikeltünk, kavicsoztunk, halaztunk (mert a patakban élnek ám halak és rákok is), hely- és természettörténeti sétáltunk, szemetet szedtünk, kértünk kutyust a lufibohóctól, komposztáltunk, balkonkertészkedtünk, thai-chiztunk és felállítottuk az ölelésrekordot az Ölelések hídján, vagyis a fahídon.
Most a május 25-i záró eseményünkről nézzenek meg egy kisvideót és idézzék fel az együtt töltött sok-sok szép időt.
Következő alkalom pedig szeptemberben lesz, akkor kezdődik ugyanis a Fővárosi Közösségi Költségvetés, ahol 3 nagyon fontos ötletünk versenyzik:
1.) a patak rézsűjének ősnövényekkel betelepítése, amely többek között a talaj vízmegtartó képességén javít (Madarász utcai pilot projekt)
2.) ősnövények telepítése a Madarász utcánál, a „lukban”, amely közösségi ápolásban, kezelésben marad
3.) Béke utca – Tahi utca kereszteződésében biztonságos gyalogos és biciklis átjárás megteremtése.
Kérjük, szavazatával támogassa ötleteinket szeptemberben!
A projekt a Budapest 150 emlékév részeként, a Fővárosi Önkormányzat és a XIII. Kerületi Önkormányzat támogatásával valósult meg.